Potrzeby Polaków- wydawanie pieniędzy

W pierwszej kolejności Polacy wydają na utrzymanie mieszkania. Wg danych pochłania to 20% ich dochodów. Przeciętny Polak w wyposażeniu swojego mieszkania posiada pralkę automatyczną, telewizję kablową, komputer stacjonarny, internet, kuchenkę internetową. Około ¼ Polaków posiada komputer przenośny. Z roku na rok warunki mieszkaniowe polskich rodzin poprawiają się, a to za sprawą zwiększających się dochodów. Jednak takie dobra jak żaglówka czy też domek letniskowy to już dobra które posiadają tylko nieliczni. Jeśli chodzi o produkty żywnościowe, to w okresie kryzysu Polacy kupują produkty polskie, zastępując w ten sposób zagraniczne. Handlowcy ze względu na zmieniający się trend ściągnęli ze swoich półek importowane towary.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

W Erze kryzysu duża część ludzi zrezygnowała na przykład z ryb. Mimo, iż mamydostęp do morza, to jednak ryby są w naszym kraju drogie. Polacy niechętnie przyznają się do tego ile wydają na używki, typu alkohol i papierosy. Suma jest niebagatelna  bo w granicach kilkunastu miliardów złotych. Jak wynika z prowadzonych w 2009 roku badań na papierosy wydajemy tyle samo ile na mięso. Ludzie niechętnie przyznają się do tego ile wydają na używki. Z drugiej zaś strony, sami może nie chcą wiedzieć, że na przykład przepalili bądź przepili, bądź to i to fajne wakacje lub jakiś nowy sprzęt. Poza tym wstydzą się, ponieważ wydatki na używki często przekraczają koszty produktów żywnościowych jakie zakupili w przeciągu miesiąca.

Polacy lubią się bawić i tylko czekają do weekendy gdy to będzie można spotkać się ze znajomymi udać do pubu, restauracji czy też w okresie letnim na grilla, ognisko, wyjechać gdzieś poza miasto itd. Koszty weekendowych rozrywek są wysokie, więc czasem lepiej po prostu ich nie liczyć. Ponadto, Polacy kupują odzież, najczęściej kilka razy do roku. Tylko co dziesiąty Polak kupuje częściej niż raz w miesiącu. Najczęściej kupowane są te części garderoby, które zużywają się najszybciej, a więc bluzki z krótkim rękawem, koszule, buty, bieliznę.